Środa - 7.04.2021.
Jak ćwiczyć uważność?

 

Dzisiaj pobawimy się w Żabki.

„Żaba to bardzo wyjątkowe zwierzę.

Potrafi bardzo daleko skakać, ale też wyjątkowo spokojnie siedzieć. Doskonale wie, co dzieje się wokół niej, ale nie spieszy się ze swoimi reakcjami. Siedzi spokojnie i oddycha” (Snel Eline „Uważność i spokój żabki”, s.43).

Zazwyczaj jest tak, że nie zwracamy uwagi na to, że oddychamy. Zapominamy, że oddech jest bardzo ważny, stale nam towarzyszy i jest źródłem cennych informacji. Dzięki niemu wiemy np. że jesteśmy zdenerwowani, weseli czy spokojni.

Teraz wykonamy kilka ćwiczeń, które pomogą nam dostrzec swój oddech – wdech i wydech.

Uważność zaczyna się od oddychania!

Ćwiczenie 1 – „Podążaj za linią”

Na początku narysujcie na kartce (z pomocą rodziców) falującą linię (kształt sinusoidy). Następnie waszym zadaniem jest podążanie palcem wskazującym za linią. Podczas ćwiczenia starajcie się oddychać spokojnie. W momencie, kiedy fala się unosi – wdychacie powietrze, a kiedy opada – robicie wydech. Kiedy dotrzecie do końca linii, zawróćcie i podążajcie palcem po linii do początku (Eline Snel „Moja supermoc. Uważność i spokój żabki”).

Ważne, żeby oddychać tak, jak zwykle, nie szybciej, czy wolniej.


Ćwiczenie 2 – „Rysuję swój oddech”

 

Nasz oddech zmienia się w zależności od pojawiających się emocji, dlatego tak ważne jest jego obserwowanie. Kiedy jesteś wesoły/-a oddychasz inaczej niż wtedy, gdy czujesz złość czy smutek.

W trudnych chwilach oddech może nam pomóc się uspokoić. Trzeba jednak umieć go dostrzec.

Zastanówcie się:

- Jak wygląda Wasz oddech, kiedy czujecie złość, strach, spokój, smutek, radość? Spróbujcie narysować linię swojego oddechu (wdech i wydech).

- Czy Wasz oddech jest spokojny, powolny, czy wręcz przeciwnie - intensywny i szybki?

 (Eline Snel, „Moja supermoc. Uważnośći spokój żabki”).

Ćwiczenie 3 - „Mała żabka” – dziecko wspólnie z rodzicem wykonuje ćwiczenie. Ważna jest koncentracja na oddechu. Miłej zabawy!

Link do ćwiczenia: https://www.youtube.com/watch?v=18SpO_lyH2Q

 

Ćwiczenie 4 - Czy jesteś uważnym obserwatorem? (do wyboru)

Uważna obserwacja – jest bardzo ważna. Dzięki niej możemy lepiej poznać otaczający nas świat -  widzimy i  czujemy więcej. Poniżej kilka ćwiczeń na koncentrację.

Sudoku – uzupełnij brakujące elementy (www.pinterest.pl)

 

Znajdź 5 różnic (www.pinterest.pl).